Chorvatsko - Často kladené dotazy

Máte na otázku ohledně Chorvatska, která není zodpovězena níže ani jinde na stránkách?
Napište nám e-mail se svým dotazem a my Vám co nejdříve odpovíme.

 

Vaše často kladené otázky

Informativní pokyny k odjezdu Chorvatsko

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ:

Nástupní místo je to, které jste uvedli v cestovní smlouvě a je pro Vás závazné.

Pokud máte v cestovní smlouvě uvedené nástupní místo, které Vám nevyhovuje a rádi by jste odjížděli z jiného místa, neprodleně nás o tom informujte!!! 

CK si vyhrazuje, že místo srazu v daném městě se nemusí shodovat s místem výstupu.

Do autobusu se oblékněte variabilně.Doporučujeme si vzít též malý polštářek, bude se Vám hodit i v kempu, polštáře v MBH jsou menších rozměrů.

NOČNÍ KLID V AUTOBUSU 22:00-07:00. V tento čas máte právo sklopit svou sedačku. V jinou dobu pouze po dohodě se spolucestujícími za Vámi.

NEZAPOMEŇTE:

Platný cestovní doklad, vratnou kauci na MBH 1000,-Kč, uzavřít cestovní pojištění a kartičku své pojišťovny.

VÁHA VAŠICH ZAVAZADEL: max. 20 kg/os.

Vaše zavazadla budou náhodně vážena a při nedodržení váhy Vám bude naúčtována smluvní pokuta dle všeobecných podmínek cestovní kanceláře ve výši 50,-Kč za každý kilogram navíc.

Prosíme klienty, aby si nebrali objemná a neskladná zavazadla. Budete jinak nuceni cestovat se zavazadly v uličce autobusu. Též se může stát, že bude přetížený autobus při kontrole váhy navrácen zpět!!

 

Ve všech mobilních domech jsou rychlovarné konvice.

Mikrovlnou troubu  v Biogradu má mobilní dům pro 4 osoby, 5 osob, mobilní dům 24m, spojený mobilní dům 32m.

Mobilhom 32m deluxe má navíc myčku (doporučujeme si vzít tablety).

Mikrovlnou troubu  v Novalje -Pag mají všechny typy mobilních domů. 

Při příjezdu je předávání mobilních domků  mezi 13.-14. hodinou  delegátem CK, při odjezdu odevzdáváte uklizený

mobilní domek mezi 10 - 11.00hod.

 Časný nebo pozdní příjezd a odjezd nejsou důvodem k delšímu užívání ubytovacích kapacit i v případě, že jsou

některé volné.

Čas mezi 11. a 13. hodinou slouží CK k případnému odstranění nedostatků.

Jste povinni vzít s sebou:

povlečení na polštář a deku + prostěradlo. Pokud nebudete mít vlastní povlečení, jste povinni zaplatit sankci 300,- za každé lůžko.

Dále vezměte s sebou:

boty do vody, ručníky, utěrky, toaletní papír, mycí prostředky na nádobí, postřik na mravence.

 

 

 

Jakou cestu bych měl zvolit na Pag - Novalja?

  • Ústí nad Labem-Brno-Lanžhot (CZ)/Brodské (SK)-Bratislava-Rusovce (SK)/Rajka (H)-Csorna-Szombaathely-Körmend-Lenti-Letenye (H)/Goričan (HR)-Zagreb-Karlovac-Posedarje - sjezd z dálnice-Pag-Novalja

nebo

  • Ústí nad Labem-Brno-Mikulov (CZ)/Drasenhofen (A)-Wien-Graz-Spielfeld (A)/Šentilj (SLO)-Maribor-Zg. Gruskovje (SLO)/D. Macelj (HR)-Krapina-Zagreb-Karlovac-Posedarje - sjezd z dálnice-Pag-Novalja
  •  

Cesta na Pag – Trajekt (cca. 15 minut)

Brno - Mikulov - Wien - Graz (na dálniční křižovatce Graz WEST odbočte směr SLO) - Spielfeld (hraniční přechod do Slovinska) - Maribor (1500m za tunelem odbočte na Zagreb) - Gruškovji (hraniční přechod do Chorvatska) - Zagreb (dále po dálnici směr Split) - Karlovac (nesjíždějte z dálnice, pokračujte po dálnici, na 125. km odbočte z dálnice směr Senj) - Senj (podél moře po magistrále směr Zadar, po 50 km odbočka doprava CAR FERRY Otok PAG) -  Prizna (trajekt z pevniny) - Žigljen (přístav trajektu na ostrově Pag)

Dálniční poplatky Chorvatsko, jeden směr: cca

60+80 HRKn. Na Chorvatském území jedete touto trasou 190 km po dálnici a 110 km po ostatních silnicích. Ceny orientační.

Cena trajektu na ostrov Pag: cca

Trajekty jezdí na trase Prizna – Žigljan (ostrov Pag) v sezoně 1-2x za hodinu a plavba trvá 15 minut. Rozhodně je vhodné (až nezbytné) rezervovat lístek online s předstihem alespoň týdne až 14 dní na webu lodní společnosti Jadrolinija

auto do 100 HRKn, za každou osobu 20 HRKn, dítě 3-12 let 8 HRKn.

Letecky na Pag

Nejbližším letištěm ostrovu Pag je Zadar (ZAD). Zpáteční letenky v hlavní sezoně jen s příručním zavazadlem obvykle stojí mezi 2 500 a 3 500 Kč a koupíte je na webu Ryanair.com, který provozuje přímé lety z Prahy. Z letiště se autobusem navazujícím na letový řád za 25 HRK dostanete na hlavní zadarské autobusové nádraží, odkud na ostrov Pag v sezoně jezdí autobusy několikrát denně za cca 70 HRK 

POZOR! Na mokru zpomalte! V Chorvatsku jsou za mokra pro nás nezvykle kluzké silnice. Na některém úseku můžete vidět po dešti i několik havárií za sebou.

Zajímavé odkazy pro vaší dovolenou

Jaká měna platí v Chorvatsku ?

V Chorvatsku můžete platit od 1.1.2023 pouze měnou € (euro). 

Kromě platby bankovkami můžete platit i platebními kartami VISA, MasterCard, Revolut.

 

Jakou cestu bych měl zvolit do Biogradu na Moru?

Ústí nad Labem-Brno-Lanžhot (CZ)/Brodské (SK)-Bratislava-Rusovce (SK)/Rajka (H)-Csorna-Szombaathely-Körmend-Lenti-Letenye (H)/Goričan (HR)-Zagreb-Karlovac-Zadar-sjezd Benkovac-Biograd na Moru

nebo

Ústí nad Labem-Brno-Mikulov (CZ)/Drasenhofen (A)-Wien-Graz-Spielfeld (A)/Šentilj (SLO)-Maribor-Zg. Gruskovje (SLO)/D. Macelj (HR)-Krapina-Zagreb-Karlovac-Zadar-sjezd Benkovac-Biograd na Moru

Chorvatsko v Schengenu

Od 1.1.2023 je Chorvatsko v Schengenském prostoru. Hraniční přechody mezi Slovinskem a Chorvatskem a také mezi Maďarskem a Chorvatskem budou tedy bez front a cesta na Jadran tak bude ještě pohodlnější.

Dálnice Chorvatsko

Celou trasu až k Jadranskému moři můžete jet po dálnici. Ve směru od Mariboru začíná v Chorvatsku dálnice hned za hranicemi a vede až do Zagrebu. Ze Zagrebu pokračuje dálnice až do Splitu.

Dálnice je také ve směru od Maďarských hranic do Zagrebu. Pokud jedete přes Maďarsko, můžete se již tam (v Nagykanizsa) napojit na dálnici do Zagrebu.

Webkamery na dálnici (například před tunelem Sveti rok). Nejdříve si posuvníkem zvětšete mapku a pak vyberte webkameru, která vás zajímá.

Dopravní informace můžete v Chorvatsku poslouchat na frekvenci 98,5 MHz.

Dálniční poplatky Chorvatsko

Při vjezdu na chorvatskou dálnici obdržíte kartu, kterou při výjezdu z dálnice odevzdáte a zaplatíte poplatek. Platit lze hotově v eurech nebo platební kartou. Dálniční poplatek závisí na kategorii vozidla a konkrétním úseku dálnice.

 

Letecky do Biogradu

Nejbližším letištěm je Zadar s přímými spoji Ryanairu do Prahy. Zpáteční letenky v hlavní sezoně jen s příručním zavazadlem obvykle stojí mezi 2 500 a 3 500 Kč a koupíte je na webu Ryanair.com. Z letiště se autobusem navazujícím dostanete na hlavní zadarské autobusové nádraží, odkud do Biogradu na Moru v sezoně jezdí autobusy několikrát do hodiny.

Můžete využít meziměstských dálkových spojů (jízdenky se kupují na pokladně), případně příměstských autobusů MHD Zadar, ve kterých jízdenky prodává řidič. Cena za Zadaru do Biogradu je asi okolo 5€.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA A KONTAKTY

kemp Soline recepce - tel       23383351        kemp Soline recepce - fax      23384823

adresa kempu  Kemp Soline, Put Kumenta 16, 232 10 Biograd na Moru, CROATIA

            záchranná služba        194

hasiči   193      předvolba pro volání do ČR  +420

policie 192      předvolba pro volání do HR  +385

pomoc motoristům na cestě   1987    Ústředí Chorv. Autoklubu     01 455 44 3

 

Co vzít s sebou na dovolenou?

  • Cestovní pojištění  léčebných výloh + kartičku zdravotní pojišťovny u které jste pojištěn.
  • Občanský průkaz nebo cestovní pas. OP platí ve všech našich destinacích, které jsou v rámci EU, jak pro dospělé, tak i pro děti. Pokud nejste občan ČR je nutné mít platný pas a v vloženo povolení k pobytu na území ČR (pouze povolení k pobytu nestačí!).
  • Ve všech destinacích je možné platit platební kartou( kurz bývá výhodnější).
  • Co se týče ubytování, tak potřebujete vlastní povlečení dle dané destinace a pokynů k odjezdu, které zasíláme týden před nástupem na dovolenou.
  • Léky, které máte předepsané od lékaře. Ve všech destinacích je k dispozici v blízkosti turistický lékař. Před každou jeho návštěvou je dobré si ověřit u asistenčí služby na co máte nárok v rámci svého cestovního pojištění. Některé léky i služby si hradíte na místě a pojišťovna Vám doklady vystavené zpětně proplatí.
  • Ptáte se často na výši kapesného? Toto je velmi individuální a záleží na každém jedinci, někomu na týden a osobu stačí 100€. 
  • Výlety si kupujete za měnu v dané destinaci €. Je potřeba s tím počítat.

 

Jaké jsou poplatky v Chorvatsku?

Odkaz na poplatky:

https://www.dalnicni-znamky.com/

https://www.hac.hr/hr

https://www.dalnice-chorvatsko.cz/

Zdražení mýtného by nemělo být tak zásadní a bude dvojího druhu, v letní sezóně cca o 100,-Kč na úseku. 

V prvním kroku se srovnají ceny na dálnici vedoucí na jih do Dalmácie nebo na východ k srbské hranici s vyššími kilometrovými sazbami dálnice ze Záhřebu na Istrii. V letní turistické sezóně pak bude ještě na dálnicích spravovaných státními společnostmi zavedena zvláštní sezónní přirážka ve výši deseti procent.