Chorvatsko - Dalmácie

Severní Dalmácie - Zadarská riviéra

     Tato oblast se rozkládá mezi Karlobagem a mysem Zečevo (Rt Zečevo - severně od městečka Rogoznica). Přírodní podmínky její severní části (přibližně od Karlobagu po Starigrad-Paklenici) a její jižní části vzájemně ostře kontrastují. Jejich rozdílnost ovlivnila také jejich rozvoj a podmiňuje i možnost jejich využití v cestovním ruchu.

     Severní část oblasti je možno charakterizovat jako téměř liduprázdnou, skalnatou pustinu. Tvoří ji vlastně jen uzoučký pás pobřeží mezi mořem a srázy Velebitu. Tímto pásem vede v těsné blízkosti moře magistrála, v nesčetných zákrutech kopírující pobřeží i holé vápencové skály Velebitu. Pro automobilistu je tento úsek (ostatně stejně jako úsek Senj - Karlobag) zkouškou řidičské zdatnosti. Nejde totiž jen o samotnou náročnost terénu, ale především o obrovský provoz osobní i nákladní dopravy oběma směry. O podmínkách pro rekreaci tu nemůže být řeč. Občas se vyskytující jednotlivé domy mohou být nanejvýš útočištěm při problémech, které mohou v průběhu cesty nastat.

     Do přívětivější části Severní Dalmácie se vstupuje u letoviska Starigrad-Paklenica. Obrovská, zdaleka viditelná průrva Velké Paklenice, národního parku v jižní části Velebitu, a silueta mostu z pevniny na Pag na západní straně oznamují její nástup. Hory tu pozvolna opouštějí pobřeží a ustupují do vnitrozemí. Právě tato oblast však bývá zejména v zimě vystavena prudkým poryvům větrů, které se po jižním okraji hor derou z vnitrozemí na pobřeží.

     Severodalmatská letoviska jsou jen v malé míře tradiční, stará místa rekreačních pobytů na přímoří. Většinou jde o letoviska, která se začala výrazněji rozvíjet až koncem 70. let a v 80. letech, tedy v době, kdy již v jiných oblastech po řadu let byla v provozu ubytovací zařízení vzniklá v době velikého boomu cestovního ruchu v 60. letech.

     Většina rekreačních míst Severní Dalmácie jsou dodnes spíš menší letoviska, která si své místo vydobyla svými dobrými podmínkami především pro vodní sporty, svým klidem, svou atmosférou starých rybářských osad, Tribunj, Starigrad, Sukošan, Sveti Filip i Jakov, Pakoštane a Pirovac, to je jen několik názvů zdejších vesnic, jejichž společným jmenovatelem jsou pěkné oblázkové pláže, krásné borové lesy, čisté moře, výborné podmínky pro vodní sporty, přátelské prostředí ve starých, jednodušších rybářských vesnicích, klid a krásná příroda. Těch rušných, výstavných a mnohdy honosnějších letovisek není mnoho, našla si však již četné věrné návštěvníky, kterým naopak vyhovuje zdejší rovnováha přírodních a rekreačně sportovních podmínek i bohaté možnosti zábavy a společenského vyžití. K nim patří např. Zaton, zadarský Borik a Kolovare, Crvena Luka, Biograd na moru, Vodice, Solaris u Šibeniku a Primošten.

     Žádná jiná oblast se však nemůže pochlubit hned dvěma národními parky, národním parkem Paklenica a Krka. Jsou to velmi často navštěvované jedinečné přírodní fenomény (k tomu je třeba vzít v úvahu u Severodalmatských ostrovů národní park Kornati).

     Severní Dalmácie je však bohatá i na kulturně historické památky první velikosti, jak o tom svědčí např. Zadar s širokou nabídkou především románských památek, Šibenik s katedrálou zapsanou na listinu světového kulturního dědictví organizace UNESCO, městečko Nin se svou nejmenší katedrálou světa a nejmalebnějším kostelíkem snad na celém pobřeží (Sveti Nikola u Prahuljama).

     Moderním doplňkem zdejších rozsáhlých rekreačních možností jsou jachtařské přístavy - mariny, s bohatou nabídkou služeb pro jachtaře i pro ty, kdo by se jimi teprve chtěli stát. V Sukošanu jim k tomu slouží jedna z největších marin na chorvatském Jadranu - marina Dalmacija, velmi dobře zařízený jachtařský přístav je i přímo v Zadaru - Marina Tankerkomerc Zadar, další je v Zadaru - v letovisku Borik (marina Borik), známé jsou i dvě mariny v Biogradu n.m. (Kornati a Šangulin), marina Vodice a marina Kremik u Primoštenu (podrobněji o marinách v článku Přehled jachtařských přístavů (marin) v Chorvatsku).

     Dostupnost tohoto přímoří již nyní výrazně ovlivňuje vybudovaná část dálnice Záhřeb - Split, ale plně se přednosti tohoto kvalitního a rychlého dálničního spojení projeví až po jeho úplném dokončení v červnu 2005 (tematický článek: Nadějná perspektiva v cestování na Jadran - dálnice ze Záhřebu do Splitu a hned k moři.

Historie

     V průběhu staletí stálo Chorvatsko na rozhraní východních a západních civilizací.  Chorvaté se usídlili v provinciích Panonia, Dalmatia a Histria a obsadili tak nejvýchodnější oblast Západořímské říše.  V této oblasti byla v 9. století vytyčena hranice mezi Franckou a Byzantskou říší, v 11. století mezi katolickou a pravoslavnou církví a od 15. do 19. století mezi křesťanským západem a osmanským islámem.  Od 9. do 12. století bylo Chorvatsko samostatným a nezávislým knížectvím a královstvím, o čemž svědčí četné historické památky, z dob knížete Trpimira v 9. století, po krále Zvonimira koncem 11. století.  Pro nás je zajímavé zejména to, že podobně jako České a Slovenské země i Chorvatsko bylo jednu dobu součástí jednoho státu a to Rakouskouherské monarchie.

     Ve specifické pozici mezi západním a východním blokem se Chorvatsko ocitlo i ve 20. století.  To bylo v období Titovy Jugoslávie, na kterou řada obyvatel dnešního Chorvatska ráda nostalgicky zavzpomíná, a kterou jsme jim my Čechoslováci tolik záviděli.  Byl to právě Tito, partyzán a komunista, soustružník zaučovaný v československé Škodovce, původem Chorvat se Srbskou manželkou, dnes popisovaný jako diktátor, který Stalinovi dokázal říci “NE!“.  Tito, ať už je jeho historická úloha jakákoli, dokázal pro občany své země vytěžit bohatství právě z pozice mezi dvěma soupeřícími bloky.

     Kdo ví co by se stalo, kdyby nedošlo nárůstu nacionalismu, velkosrbských snah a odtržení jazykově nesourodého Slovinska, možná by ani nedošlo k pohnutým politickým událostem, kdy po vzoru Slovinska i chorvatský parlament 25.06.1991 vyhlásil nezávislost na Jugoslávské federaci.  Na tento kalendářní den připadá státní svátek Chorvatska.  Veškerou moc na svém území převzalo Chorvatsko 8. 10. 1991, v lednu 1992 bylo pak mezinárodně uznáno za svrchovaný stát.  Od května 1992 je Chorvatsko členem OSN.

Vaše často kladené otázky

Novinky 2020

Pro sezónu 2020 se plánují změny, které se budou týkat rozšíření pláží. 

Informativní pokyny k odjezdu Chorvatsko

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Nástupní místo je to, které jste uvedli v cestovní smlouvě a je pro Vás závazné. Pokud máte v cestovní smlouvě uvedené nástupní místo, které Vám nevyhovuje a rádi by jste odjížděli z jiného místa, neprodleně nás o tom informujte!!! Klienti, kteří budou čekat na jiném nástupním místě, než které měli uvedené v cestovní smlouvě, bez předběžné dohody s CK, nebudou přijati k přepravě.

Všichni klienti musí mít vyřízené cestovní pojištění pro cestu a pobyt v zahraničí. Pojištění je možno sjednat i v naší CK. Doporučujeme si vzít kartičky Vaší zdravotní pojišťovny. Do autobusu se oblékněte variabilně.Doporučujeme si vzít též malý polštářek, bude se Vám hodit i v kempu, polštáře v MBH jsou menších rozměrů. NOČNÍ KLID V AUTOBUSU 22:00-07:00. V tento čas máte právo sklopit svou sedačku. V jinou dobu pouze po dohodě se spolucestujícími za Vámi.

NEZAPOMEŇTE: Platný cestovní doklad, vratnou kauci na MBH 1000,-Kč, uzavřít cestovní pojištění.

VÁHA VAŠICH ZAVAZADEL: max. 18 kg/os.(vlastní strava) a 15 kg/os.(se stravou).

Vaše zavazadla budou náhodně vážena a při nedodržení váhy Vám bude naúčtována smluvní pokuta dle všeobecných podmínek cestovní kanceláře ve výši 50,-Kč za každý kilogram navíc.

Prosíme klienty, aby si nebrali objemná a neskladná zavazadla. Budete jinak nuceni cestovat se zavazadly v uličce autobusu. Též se může stát, že bude přetížený autobus při kontrole váhy navrácen zpět!!

 

Ve všech mobilních domech jsou rychlovarné konvice.

Mikrovlnou troubu  v Biogradu má mobilní dům pro 4 osoby, 5 osob, mobilní dům 24m a spojený mobilní dům 32m.

Mikrovlnou troubu  v Novalje -Pag má mobilní dům pro 2 osoby,  4 osoby, 5 osob, mobilní dům 24m a mobilní dům 32m.

Při příjezdu je předávání mobilních domků  mezi 13.-14. hodinou  delegátem CK, při odjezdu odevzdáváte uklizený

mobilní domek mezi 10 - 11.00hod.

 Časný nebo pozdní příjezd a odjezd nejsou důvodem k delšímu užívání ubytovacích kapacit i v případě, že jsou

některé volné.

Čas mezi 11. a 13. hodinou slouží CK k případnému odstranění nedostatků.

Jste povinni vzít s sebou:

povlečení na polštář a deku + prostěradlo. Pokud nebudete mít vlastní povlečení, jste povinni zaplatit sankci 300,- za každé lůžko.

Dále vezměte s sebou:

boty do vody, ručníky, utěrky, toaletní papír, mycí prostředky na nádobí, ostrý nůž, postřik na mravence.

K cestovnímu pojištění vezměte s sebou také kartičky Vaší zdravotní pojišťovny.

 

 

Základní ceny potravin v Chorvatsku

 

potravina chorvatsky cena v kunách
chléb kruh 5,50 - 7,50
mléko mlijeko 4,50 - 6,50
jogurt jogurt 3,00 - 5,00
máslo maslac 9,50 - 11,00
vejce jaja 0,80 - 1,20
sýr sir 30,00 - 65,00
pizza pizza 25,00 - 50,00
špagety špageti 15,00 - 35,00
domácí klobásy kobasice cca 26,00
ražniči, čevapčiči ražnići, čevapčići 30,00 - 50,00
placka z mletého masa pljeskavica 30,00 - 50,00
biftek na grilu biftek na grilu cca 70,00
vepřový kotlet svinjski kotlet cca 50,00
kuřecí maso piletina 22,00 - 26,00
telecí maso teletina 50,00 - 87,00
hovězí maso govedina 48,00 - 55,00
vepřové maso svinjetina 35,00 - 40,00
ryby riba 35,00 - 150,00
smažené olihně pržene lignje cca 60,00
hranolky pomfrit cca 12,00
palačinka palačinka 15,00 - 20,00
káva kava 7,00 - 10,00
čaj čaj 6,00 - 10,00
pivo pivo 12,00 - 18,00
polévka juha cca 12,00

 

Jaká měna platí v Chorvatsku ?

V Chorvatsku můžete platit platidlem zvaným kuna (HRK), menší jednotky se nazývají lipa, ale ve většině velkých letovisek přijímají jednotné evropské platidlo euro (EUR).

Kromě platby bankovkami můžete platit i platebními kartami Dinners Club, VISA, American Express, EuroCard, MasterCard.

 

Jakou cestu bych měl zvolit do Biogradu na Moru?

Ústí nad Labem-Brno-Lanžhot (CZ)/Brodské (SK)-Bratislava-Rusovce (SK)/Rajka (H)-Csorna-Szombaathely-Körmend-Lenti-Letenye (H)/Goričan (HR)-Zagreb-Karlovac-Zadar-sjezd Benkovac-Biograd na Moru

nebo

Ústí nad Labem-Brno-Mikulov (CZ)/Drasenhofen (A)-Wien-Graz-Spielfeld (A)/Šentilj (SLO)-Maribor-Zg. Gruskovje (SLO)/D. Macelj (HR)-Krapina-Zagreb-Karlovac-Zadar-sjezd Benkovac-Biograd na Moru

 

 

POPLATKY NA DÁLNICÍCH cca

dálniční známka na 10 dní

8.80 EUR

 

dálniční známka na 10 dní

10 EUR

 

úsek Macelj - Zagreb

48 HRK

 

úsek Goričan - Zagreb

42 HRK

 

úsek Zagreb – Zadar (západ)

155 HRK

 

7 denní od 1.7.2009

15 EUR

 

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA A KONTAKTY

kemp Soline recepce - tel       23383351        kemp Soline recepce - fax      23384823

adresa kempu  Kemp Soline, Put Kumenta 16, 232 10 Biograd na Moru, CROATIA

            záchranná služba        194

hasiči   193      předvolba pro volání do ČR  +420

policie 192      předvolba pro volání do HR  +385

pomoc motoristům na cestě   1987    Ústředí Chorv. Autoklubu     01 455 44 3

 

Co vzít s sebou na dovolenou?

 • Cestovní pojištění  léčebných výloh + kartičku zdravotní pojišťovny u které jste pojištěn.
 • Občanský průkaz nebo cestovní pas. OP platí ve všech našich destinacích, které jsou v rámci EU, jak pro dospělé, tak i pro děti.
 • Ve všech destinacích je možné platit platební kartou( kurz bývá výhodnější).
 • Co se týče ubytování, tak potřebujete vlastní povlečení dle dané destinace a pokynů k odjezdu, které zasíláme týden před nástupem na dovolenou.
 • Léky, které máte předepsané od lékaře. Ve všech destinacích je k dispozici v blízkosti turistický lékař. Před každou jeho návštěvou je dobré si ověřit u asistenčí služby na co máte nárok v rámci svého cestovního pojištění. Některé léky i služby si hradíte na místě a pojišťovna Vám doklady vystavené zpětně proplatí.
 • Ptáte se často na výši kapesného? Toto je velmi individuální a záleží na každém jedinci, někomu na týden a osobu stačí 100€. 
 • Výlety si kupujete za měnu v dané destinaci (KN, €). Je potřeba s tím počítat. V Chorvatsku není problém směnit české koruny v bance. V Itálii je to ve velmi nevýhodném kurzu, tady doporučujeme mít dostek eur.

 

Jaké jsou poplatky v Chorvatsku?

POPLATKY NA DÁLNICÍCH cca

dálniční známka na 10 dní

9 EUR

 

dálniční známka na 10 dní

10  EUR

 

úsek Macelj - Zagreb

48 HRK

 

úsek Goričan - Zagreb

42 HRK

 

úsek Zagreb - Posedarje

115 HRK

 

7 denní

15 EUR

 

Zdražení mýtného by nemělo být tak zásadní a bude dvojího druhu, v letní sezóně cca o 100,-Kč na úseku. 

V prvním kroku se srovnají ceny na dálnici vedoucí na jih do Dalmácie nebo na východ k srbské hranici s vyššími kilometrovými sazbami dálnice ze Záhřebu na Istrii. V letní turistické sezóně pak bude ještě na dálnicích spravovaných státními společnostmi zavedena zvláštní sezónní přirážka ve výši deseti procent.

Frekventovaný úsek ze Záhřebu do Splitu, který dnes stojí řidiče osobního vozu 174 kun (632 Kč), tak nově přijde na 183 kun (665 Kč). S letní přirážkou bude projetí jedné z nejčastěji využívaných částí chorvatských dálnic stát 201 kun (730 Kč).

Vaše často kladené otázky

Informativní pokyny k odjezdu Chorvatsko

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Nástupní místo je to, které jste uvedli v cestovní smlouvě a je pro Vás závazné. Pokud máte v cestovní smlouvě uvedené nástupní místo, které Vám nevyhovuje a rádi by jste odjížděli z jiného místa, neprodleně nás o tom informujte!!! Klienti, kteří budou čekat na jiném nástupním místě, než které měli uvedené v cestovní smlouvě, bez předběžné dohody s CK, nebudou přijati k přepravě.

Všichni klienti musí mít vyřízené cestovní pojištění pro cestu a pobyt v zahraničí. Pojištění je možno sjednat i v naší CK. Doporučujeme si vzít kartičky Vaší zdravotní pojišťovny. Do autobusu se oblékněte variabilně.Doporučujeme si vzít též malý polštářek, bude se Vám hodit i v kempu, polštáře v MBH jsou menších rozměrů. NOČNÍ KLID V AUTOBUSU 22:00-07:00. V tento čas máte právo sklopit svou sedačku. V jinou dobu pouze po dohodě se spolucestujícími za Vámi.

NEZAPOMEŇTE: Platný cestovní doklad, vratnou kauci na MBH 1000,-Kč, uzavřít cestovní pojištění.

VÁHA VAŠICH ZAVAZADEL: max. 18 kg/os.(vlastní strava) a 15 kg/os.(se stravou).

Vaše zavazadla budou náhodně vážena a při nedodržení váhy Vám bude naúčtována smluvní pokuta dle všeobecných podmínek cestovní kanceláře ve výši 50,-Kč za každý kilogram navíc.

Prosíme klienty, aby si nebrali objemná a neskladná zavazadla. Budete jinak nuceni cestovat se zavazadly v uličce autobusu. Též se může stát, že bude přetížený autobus při kontrole váhy navrácen zpět!!

 

Ve všech mobilních domech jsou rychlovarné konvice.

Mikrovlnou troubu  v Biogradu má mobilní dům pro 4 osoby, 5 osob, mobilní dům 24m a spojený mobilní dům 32m.

Mikrovlnou troubu  v Novalje -Pag má mobilní dům pro 2 osoby,  4 osoby, 5 osob, mobilní dům 24m a mobilní dům 32m.

Při příjezdu je předávání mobilních domků  mezi 13.-14. hodinou  delegátem CK, při odjezdu odevzdáváte uklizený

mobilní domek mezi 10 - 11.00hod.

 Časný nebo pozdní příjezd a odjezd nejsou důvodem k delšímu užívání ubytovacích kapacit i v případě, že jsou

některé volné.

Čas mezi 11. a 13. hodinou slouží CK k případnému odstranění nedostatků.

Jste povinni vzít s sebou:

povlečení na polštář a deku + prostěradlo. Pokud nebudete mít vlastní povlečení, jste povinni zaplatit sankci 300,- za každé lůžko.

Dále vezměte s sebou:

boty do vody, ručníky, utěrky, toaletní papír, mycí prostředky na nádobí, ostrý nůž, postřik na mravence.

K cestovnímu pojištění vezměte s sebou také kartičky Vaší zdravotní pojišťovny.

 

 

Jakou cestu bych měl zvolit na Pag - Novalja?

 • Ústí nad Labem-Brno-Lanžhot (CZ)/Brodské (SK)-Bratislava-Rusovce (SK)/Rajka (H)-Csorna-Szombaathely-Körmend-Lenti-Letenye (H)/Goričan (HR)-Zagreb-Karlovac-Posedarje - sjezd z dálnice-Pag-Novalja

nebo

 • Ústí nad Labem-Brno-Mikulov (CZ)/Drasenhofen (A)-Wien-Graz-Spielfeld (A)/Šentilj (SLO)-Maribor-Zg. Gruskovje (SLO)/D. Macelj (HR)-Krapina-Zagreb-Karlovac-Posedarje - sjezd z dálnice-Pag-Novalja
 •  

Cesta na Pag – Trajekt (cca. 15 minut)

Brno - Mikulov - Wien - Graz (na dálniční křižovatce Graz WEST odbočte směr SLO) - Spielfeld (hraniční přechod do Slovinska) - Maribor (1500m za tunelem odbočte na Zagreb) - Gruškovji (hraniční přechod do Chorvatska) - Zagreb (dále po dálnici směr Split) - Karlovac (nesjíždějte z dálnice, pokračujte po dálnici, na 125. km odbočte z dálnice směr Senj) - Senj (podél moře po magistrále směr Zadar, po 50 km odbočka doprava CAR FERRY Otok PAG) -  Prizna (trajekt z pevniny) - Žigljen (přístav trajektu na ostrově Pag)

Dálniční poplatky Chorvatsko, jeden směr: cca

50+60 HRKn. Na Chorvatském území jedete touto trasou 190 km po dálnici a 110 km po ostatních silnicích. Ceny orientační.

Cena trajektu na ostrov Pag: cca

auto do 100 HRKn, za každou osobu 20 HRKn, dítě 3-12 let 8 HRKn.

POZOR! Na mokru zpomalte! V Chorvatsku jsou za mokra pro nás nezvykle kluzké silnice. Na některém úseku můžete vidět po dešti i několik havárií za sebou.

Základní ceny potravin v Chorvatsku

 

potravina chorvatsky cena v kunách
chléb kruh 5,50 - 7,50
mléko mlijeko 4,50 - 6,50
jogurt jogurt 3,00 - 5,00
máslo maslac 9,50 - 11,00
vejce jaja 0,80 - 1,20
sýr sir 30,00 - 65,00
pizza pizza 25,00 - 50,00
špagety špageti 15,00 - 35,00
domácí klobásy kobasice cca 26,00
ražniči, čevapčiči ražnići, čevapčići 30,00 - 50,00
placka z mletého masa pljeskavica 30,00 - 50,00
biftek na grilu biftek na grilu cca 70,00
vepřový kotlet svinjski kotlet cca 50,00
kuřecí maso piletina 22,00 - 26,00
telecí maso teletina 50,00 - 87,00
hovězí maso govedina 48,00 - 55,00
vepřové maso svinjetina 35,00 - 40,00
ryby riba 35,00 - 150,00
smažené olihně pržene lignje cca 60,00
hranolky pomfrit cca 12,00
palačinka palačinka 15,00 - 20,00
káva kava 7,00 - 10,00
čaj čaj 6,00 - 10,00
pivo pivo 12,00 - 18,00
polévka juha cca 12,00

 

Jaká měna platí v Chorvatsku ?

V Chorvatsku můžete platit platidlem zvaným kuna (HRK), menší jednotky se nazývají lipa, ale ve většině velkých letovisek přijímají jednotné evropské platidlo euro (EUR).

Kromě platby bankovkami můžete platit i platebními kartami Dinners Club, VISA, American Express, EuroCard, MasterCard.

 

Co vzít s sebou na dovolenou?

 • Cestovní pojištění  léčebných výloh + kartičku zdravotní pojišťovny u které jste pojištěn.
 • Občanský průkaz nebo cestovní pas. OP platí ve všech našich destinacích, které jsou v rámci EU, jak pro dospělé, tak i pro děti.
 • Ve všech destinacích je možné platit platební kartou( kurz bývá výhodnější).
 • Co se týče ubytování, tak potřebujete vlastní povlečení dle dané destinace a pokynů k odjezdu, které zasíláme týden před nástupem na dovolenou.
 • Léky, které máte předepsané od lékaře. Ve všech destinacích je k dispozici v blízkosti turistický lékař. Před každou jeho návštěvou je dobré si ověřit u asistenčí služby na co máte nárok v rámci svého cestovního pojištění. Některé léky i služby si hradíte na místě a pojišťovna Vám doklady vystavené zpětně proplatí.
 • Ptáte se často na výši kapesného? Toto je velmi individuální a záleží na každém jedinci, někomu na týden a osobu stačí 100€. 
 • Výlety si kupujete za měnu v dané destinaci (KN, €). Je potřeba s tím počítat. V Chorvatsku není problém směnit české koruny v bance. V Itálii je to ve velmi nevýhodném kurzu, tady doporučujeme mít dostek eur.

 

Jaké jsou poplatky v Chorvatsku?

POPLATKY NA DÁLNICÍCH cca

dálniční známka na 10 dní

9 EUR

 

dálniční známka na 10 dní

10  EUR

 

úsek Macelj - Zagreb

48 HRK

 

úsek Goričan - Zagreb

42 HRK

 

úsek Zagreb - Posedarje

115 HRK

 

7 denní

15 EUR

 

Zdražení mýtného by nemělo být tak zásadní a bude dvojího druhu, v letní sezóně cca o 100,-Kč na úseku. 

V prvním kroku se srovnají ceny na dálnici vedoucí na jih do Dalmácie nebo na východ k srbské hranici s vyššími kilometrovými sazbami dálnice ze Záhřebu na Istrii. V letní turistické sezóně pak bude ještě na dálnicích spravovaných státními společnostmi zavedena zvláštní sezónní přirážka ve výši deseti procent.

Frekventovaný úsek ze Záhřebu do Splitu, který dnes stojí řidiče osobního vozu 174 kun (632 Kč), tak nově přijde na 183 kun (665 Kč). S letní přirážkou bude projetí jedné z nejčastěji využívaných částí chorvatských dálnic stát 201 kun (730 Kč).